-->

Fareler ve İnsanlar Kitap İncelemesi

 

Fareler ve İnsanlar Kitap Kapağı


Fareler ve İnsanlar Kitap İncelemesi

Merhabalar, bugün John Steinbeck tarafından yazılmış olan novella türündeki (kısa roman) Fareler ve İnsanlar kitabını inceleyeceğiz. Sizlere kitaptan ve yazardan bahsederken aynı zamanda Fareler ve İnsanlar kitabından uyarlama filmden de bahsedeceğim. Kitabın ün kazanmasında ve ilgi görmesinde filmimizin de etkisi büyük. 

Yazarımız John Steinbeck kimdir? Yazarlığa nasıl başlamıştır? Fareler ve İnsanlar kitabına zemin oluşturan etmenler nelerdir?... diyerek başlayalım o zaman.


John Steinbeck

Yazar Hakkında

John Steinbeck 27 Şubat 1902 yılında Kaliforniya'da doğmuştur. Göçmen bir ailede dünyaya gelen Steinbeck, yaşıtları gibi küçük yaşta çiftçilik yapmıştır. Onun yaşadığı bu doğal ortam eserlerine de yansımıştır. Bunun yanında kapıcılık, boyacılık, eczacılık gibi işlerde de çalıştığı için okulunu bitirememiştir. Steinbeck, yaşamı boyunca birçok meslek değiştirmesine rağmen en son yazarlıkta karar kılmıştır. Çiftçilik yaptığı dönemlerde onun en önemli kitaplarından birisi olan Fareler ve İnsanlar kitabının taslağını oluşturmuştur. 1929 yılında ilk eseri Altın Kupa romanını yayımlamıştır. Ancak bu eseri yeteri kadar ilgiyi görmemiştir. İlk romanı ilgi görmeyince 5 yıl içerisinde 3 kısa roman daha yazmıştır. 1935 yılına kadar yazı hayatına devam etmiş ve ilk ses getiren romanını yazmıştır. Yukarı Mahalle, Bitmeyen Kavga. Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri gibi daha birçok önemli eser Steinbeck'in kaleminden çıkmıştır. Toplum yaşamını derinden kavramış eserlerinde toplumun değişik yönlerine değinmiştir... 

1937 de Kaliforniya da göçmen olan George ve Lennie adlı iki arkadaşın hikayesini ele almıştır Fareler ve İnsanlar kitabında. Eser birçok kez tiyatroya uyarlanmış aynı zamanda söylediğim gibi filme de uyarlanmıştır. Çeşitli ülkelerde okullarda okutulması zorunlu eserlerde de yer almıştır bu kitap. Tiyatro olarak izleme fırsatım malesef ki hiç olmadı ama böyle bir şans elime geçseydi kesinlikle değerlendirirdim. ( belki birgün... ) 

Kitap Hakkında

Gelelim kitabımıza... Çok severek okuduğum hem kitabında hem de filminde hüzünlendiğim bir eser. Unutumadığım iki baş karakter. George ve Lennie. Küçük bir toprak satın alarak birlikte bir hayat yaşamanın hayalini kuran iki zıt karakter. Zeki , ufak tefek, sert hatlara sahip olgun bir karakter olan George. Bunun yanında, iriyarı, güçlü ve kısmen zihinsel engelli hayalleri olan fakat hayatın gerçekliğinin farkında olmayan Lennie. Malesef Lennie gücünü kontrol edemediği için başına birçok kez iş açmış bir karakter. Tamamen iyi niyetiyle,  merhametinin saflığıyla... George ise onu koruyan, yanında olan karakter. Lennie'nin başlarına birçok kez iş açma sorunundan dolayı artık en son çalışmaya geldikleri yerde hayallerini gerçekleştirmek için bu iki arkadaşın para kazanıp biriktirmeye çalışma hikayesini okuyoruz kitabımızda.

Baştan söylemek gerekirse gerçekten vurucu bir eser. Tamamen sizin vicdanınıza yöneltilen sorular, insanın insan ile ilişkisi aynı zamanda insanın doğa ile ilişkisi, dostluğun yanında çeşitli insanlar arasında yapılan ayrımcılık ve daha nicesi bulunuyor bu eserde. Mesela çiftlik çalışanlarından birinin sırf ten rengi farklı olduğu için çiftliğin belirli noktalarına girememesi güzel bir örnek olabilir. Bu çalışan ile sadece Lennie'nin gelip konuşması da ayrı bir güzel noktaydı kitapta. Baştan sonuna kadar okurken yoğun bir duygu selinin içerisinde buldum kendimi. Diğer yandan, Hayal etmek... Hayalleri olmadan bir insan nedir ki? Hayallerimizi elimizden alsalar ne yaparız? Dostoyevski ne demiş Yeraltından Notlar kitabında; "Etrafınıza şöyle bir göz gezdiriniz! Gerçek hayat denilen şeyin ne olduğunu, nerede olduğunu bilmiyoruz bile! Kitaplarımızı, hayallerimizi elimizden alsalar, öylece ortada kalakalacağız." tam olarak böyle işte... Lennie'nin de masumca hayalleri vardı... Onun tek isteği sahip olacağı hayatta, yaşayacağı çiftlikte kendi tavşanlarına bakmaktı. George ile birlikte...


Fareler ve İnsanlar Filmi

Film Hakkında

1992 yılında yönetmen koltuğunda oturan Gary Sinise bu güzel romanımızı sinemalara aktarmış. Ayrıca Gary Sinise başrolde de oynamıştır. George rolünde. Yönetmenimize eşlik eden diğer baş karakterimiz de John Malkovich. Yani Lennie karakteri. Gary Sinise ilk olarak bu filmde yönetmen koltuğunda oturuyor. Çok başarılı bulduğumu söylemek isterim. Daha sonraları kendisini Forrest Gump filminde de izleyip çok sevmiştim. Orada da yardımcı erkek oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştı.

Harika oyunculuklar. Harika bir sinematografi. Batı, doğanın sarı renk ile uyumu... Biraz western havası.. Tamamıyla kitaba bağlı kalınan harikaaa bir film. Yine de benim sizlere tavsiyem önce kitabı okuyup sonra filmini izlemeniz.

Evet arkadaşlar, söyleyeceklerim bu kadardı. Umarım faydalı olmuştur sizler için. Son olarak kitabı okuyanlar veya filmi izleyenler için bir soru sormak istiyorum. Siz olsaydınız eğer George'un yerinde, ne yapardınız?

Kitabı okuyalı da filmi izleyeli de uzun zaman olmasına rağmen ben bu sorunun cevabını hala veremedim... Sanırım George'un yerinde asla olmak istemezdim..


Kitaplar bir halta yaramaz. İnsanın birine ihtiyacı vardır, birine yakın olmak ister. Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnanın bana, insan fazla yalnız kaldı mı, hastalanır.

İnsan olmak kolay değildir, hele ki 'insanca' yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!

İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur. Zaten bu ikisi pek birlikte olmuyor gibi.

KİTABIN SAYFA SAYISI: 128 | Sel Yayıncılık

Diğer Roman İncelemelerimiz İçin Tıklayınız.

Bizi Twitter'dan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

John Steinbeck Kitaplarına Ulaşmak İçin Tıklayınız.
4 Tane Benzer Gönderi Alttadır

12 yorum

 1. Sevgili Fatma Zehra, öncelikle yorumun çok güzeldi ve verimliydi çok teşekkür ediyorum. Fareler ve insanlar hem film olarak hem de kitap olarak çok merak ettiğim bir içerik. 🧡 Ve senin bu güzel gönderinle bu merakım iyice arttı. Sık sık yorumlarını bekliyorum. 💐

  YanıtlaSil
 2. Bu müthiş eseri tekrar bana hatırlattığın için teşekkür ederim.
  Kalemine sağlık ✅

  YanıtlaSil
 3. Fatma Zehra bu güzel yorumun için teşekkür ederim. Harikaydı, emeğine sağlık! 🧡 Çok merak ettiğim bir kitap ve film. Bu güzel gönderin de bir işarettir umarım. Seninle Fareler ve insanlar hakkında konuşmak için sabırsızlanıyorum ✨😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Zehracığım bu güzel yorumun için:) en kısa zamanda seninle konuşmak için bende sabırsızlanıyorumm

   Sil
 4. Yorumunu zevkle okudum, hâlâ filmini izlememiş biri olarak kısa zamanda izleyip ben de bu güzellikten nasibini almak isterim. Böyle devam et, başarılar 💜

  YanıtlaSil
 5. Uzun zaman önce okumuştum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Ne yazık ki kitaptan haberim olmadam John Malkovich etkisiyle (sevdiğim aktörün tüm filmlerini izlemeye çalışıyorum) filmi izledim. Kesinlikle eminim ki büyük bir hata. George'un yerine kendini koyması için insanın gerçekten onu anlaması gerekir. Vicdan sahibi herkesin ve dolayısıyla George'un yaptığı zor olan tarafı işin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef ki bende senin gibi birçok filmi,diziyi kitabı olduğunu bilmeden izledim:) daha sonra kitabını alıp okuduklarım da var. Şimdi önce kitabını okuyup sonra filmi diziyi izlemeye çalışıyorum elimden geldiğince.
   Okurken George hakkında hiç arada derede kalmadım ama sonrasında çok düşündüm. Hala daha sorunun cevabını kendime veremiyorum... Söylediğiniz gibi, gerçekten anlamak gerekir. Zor bir durum. Zor bir karar...
   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. 🌺

   Sil

Yorum Gönder

Yorum Formunun altında ''Beni bilgilendir.'' kutucuğunu işaretlerseniz yanıtlarımız size bildirilecektir.
Her türlü sorun ve bilgi amaçlı yaptığınız yoruma cevabımızın sizin e-mailinize gelmesini istiyorsanız “Mail ile Abone Ol” bölümünü aktif etmelisiniz.
En kısa sürede yorumunuza cevap verilecektir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2020-2021

Libereji | Kitap -Dizi - Film İncelemeleri