-->

Big Little Lies Dizi İncelemesi

Big Little Lies Dizi

 Big Little Lies Dizi İncelemesi

Selamlar. 2014 yılında çıkan Lıane Morıarty tarafından yazılan Küçük Ama Büyük Yalanlar kitabı, 2017 yılında da diziye uyarlanmış ve yayınlanmış. Ben önce kitabını okuyup sonra dizisini izledim bu yüzden diziyi ve kitabı mukayese ederek incelememi gerçekleştirecegim. Şimdiden keyifli okumalar.


ASDADAS

400 küsur sayfadan oluşuyor kitap ve Hep yayınlarından çıkma. Öncelikle bir beklenti ile almadım. Hatta kitabı olduğunu bile bilmiyordum ki diziyi çok kez duymuştum Nicole Kidman adını çok duyurmuştu bir zamanlar sonradan tesadüf eseri kitap sitelerinde fark ettim kitabının olduğunu. Önce kitabını alıp okumaya karar verdim. İyiki de öyle yapmışım. Üç ana baş karakterimiz var. Madeline, Celeste ve Jane. Çocukları aynı okula giden üç ayrı kadın. Üç ayrı hayat. Dışardan baktığımız zaman bir izleyici veya okuyucu olarak ne kadar kusursuz hayatlara sahipler diye düşünüyorsunuz ki aslında tam olarak öyle olmadığını görüyorsunuz.


LLLLSADLDASLDLSA

Bir etkinlik gecesi cinayet işlenir ve yollar kesişir. Tedirginlikler, korkular, gizemler, sırlar ortaya dökülüverir. Kim hayatının mahvolmasını ister ki sonuçta? Bir kasabada yaşayan ve her şeyi açıkça konuşan, sevimli Madeline ve güzelliği ile bakanı bir daha baktıran Celeste. Bu kasabaya küçük oğlu Ziggy ile taşınan ve yalnız, kimsesi olmayan bir anne ve onun herkesten sakladığı 5 yıllık sırrı ile Jane. Daha ilk tanışmaları ile kollarının altına alıyor bu iki arkadaş Jane'i, koruyor kolluyor ve onun yanında oluyorlar. Yazarın kitapta karakter analizlerini çok iyi yaptığını düşünüyorum ki zihnimde şekillenen Jane, Madeline, Celeste, evet tam olarak görmek istediğim kare işte bu! dedirtti bana diziyi izlerken.

Yazarın kitabını okurken çok kez Agatha Chrıstıe havasını da aldım bu arada. Ben Agatha dan 4 kitap okuduğum için biraz bu türe aşinayım artık. (Katil Kim? teması) Agatha severlerin bu diziyi de büyük büyük olasılıkla seveceğini düşünüyorum. Yer yer ürperdim yer yer duygulandım yeri geldi kızdım. Tüm bu duyguları aynı şekilde dizide de yaşadım. Ara sıra dizide yan karakterlerin ifade verdiklerini özellikle dizinin baş karakterleri üzerindeki düşüncelerini de görüyoruz. Hepsi kitaba yönelik gidilmiş ve harika işlenmiş. Ama dizinin benim için en vurucu noktası dizinin introsu oldu. Aman Allahım! Bu kadar mükemmel nasıl olur? İlk defa bir diziyi izlerken introyu atlamadan her bölümü o şekilde izledim. Harika bir manzara, kayalıklara çarpan su, deniz, ona eşlik eden dizinin harika müziği... Aslında o intro'nun şöyle bir düşünecek olursak eğer dizinin ana konusunun olduğunu da görüyoruz. Kayalıklara çarpan suyun, dizi karakterlerinin hayatlarına odaklı. Çalkantılı hayatlar. Çalkantılı ilişkiler.


Big little liesss

Jane karakterine ayrı bir parantez açmak istiyorum. Kitapta okuduğumuz Jane karakteri ile dizideki Jane karakteri her ne kadar bire bir işlenmiş olsa da daha iyi yansıtılabilirdi diye düşünüyorum. Onun sakladığı o 5 yıllık sır açığa çıktığı zaman insanları daha sarsıcı olabilirdi. Keza kitapta hem öyleydi hem de bu yönden eksik kalan anlatılmayan kısımlar vardı. Diğer yandan dizinin sonu. Böyle bir diziye daha güzel bir son, izleyeni şaşırtacak bir son yakışırdı diye düşünüyorum. Bunlar da olumsuzluklarımız olsun.

Genel olarak baktığımız zaman oyuncu kadrosu, introsu, konusu ve işlenişi bakımından gayet güzel bir dizi. Gerilim, entrika, gizem, suç sevenler özellikle kaçırmasınlar.


Dizi Süresi: Ortalama 1 saat | 2 sezon 14 bölüm

Diğer Dizi İncelemelerimiz İçin Tıklayınız.


4 Tane Benzer Gönderi Alttadır

5 yorum

 1. Hep kitabı okuyacağım hemde diziyi izleyeceğim bu tarz güzel bilgilendirmelerini daha çok yapmanı istiyoruz akıcı ve çok güzel anlatmışsınız

  YanıtlaSil
 2. NE GÜZEL BİR DİZİ VE KİTAP YORUMU OLMUŞ
  BİZDE DE DİZİ YAPMIŞLARDI SANIRIM BU KİTABI
  ufak tefek cinayetler değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogumuzu ziyaret etmeniz beni çok mutlu etti
   sizden yorum almak ne büyük şeref .
   :)

   Sil
  2. Teşekkür ederim:) Evet evet, bizde de Ufak Tefek Cinayetler dizisi bu kitaptan uyarlama

   Sil

Yorum Gönder

Yorum Formunun altında ''Beni bilgilendir.'' kutucuğunu işaretlerseniz yanıtlarımız size bildirilecektir.
Her türlü sorun ve bilgi amaçlı yaptığınız yoruma cevabımızın sizin e-mailinize gelmesini istiyorsanız “Mail ile Abone Ol” bölümünü aktif etmelisiniz.
En kısa sürede yorumunuza cevap verilecektir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2020-2021

Libereji | Kitap -Dizi - Film İncelemeleri