-->

Gönül Yarası Film İncelemesi

 

Gönül Yarası Film Afişi

Gönül Yarası Film İncelemesi 

2005 yılında Yavuz Turgul'un yönetmenliğini yaptığı başrolleri Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen'in paylaştığı Gönül Yarası filmi, Akademik ödüllerinde 'En İyi Yabancı Film' dalında ülkemizi temsil etmiştir. Filmde oyuncumuz Meltem Cumbul'un seslendirdiği 'Etek Sarı' türküsü, Neşet Ertaş'ın seslendirdiği 'Karlı Dağlar' türküsü ve Aynur Doğan'ın seslendirdiği 'Dar Hejiroke' türküsüne yer verilmiştir. 

Benim için izleyip de çok beğendiğim yerli filmler ayrı kıymetlidir. Sayılı denilecek kadar azdır. Sevdiğim çoğu filmin başrolünde de Şener Şen vardır. Hepimiz şöyle bir düşünüp sevilen yerli oyuncular için bir liste yapacak olsaydık eğer özellikle de Yeşilçam efsanelerinden, bu listede kimimiz için belki ilk sırada kimimiz için ortalarda ama mutlaka listede yer alacak birisi vardır ki o da Şener Şen'dir. Şimdiye kadar birçok projede yer alan Şener Şen, bizi yer yer güldürürken böyle dram filmlerinde de ağlatmayı başarmış oynadığı her rolün hakkını vermiştir. Gönül Yarası filminde de köy öğretmeni Nazım olarak karşımıza çıkar Şener Şen. Nazım taksicilik yaparak geçimini sağlarken kocasından kaçan ve kimsesi olmayan Dünya ve onun küçük kızına da kucak açıyor. Öğretmenin özellikleri, yardımseverliği özellikle konuşmaları yani bu filmdeki tüm repliklerden ayrı ayrı dersler çıkarılır.

Şener Şen'in yanı sıra Meltem Cumbul ve Timuçin Esen'in de filmdeki oyunculukları takdire şayan. Onlara değinmeden geçmek haksızlık olur gerçekten. Meltem Cumbul kocası ile yaşadıkları yüzünden aşkı, sevgisi sönmüş kızı için her şeyi yapacak bir anne, Dünya rolünde. Timuçin Esen ise Dünya'yı seven ama bir türlü öfkesini yenemeyip her şeyi kırıp döken Halil rolünde. Timuçin Esen bu rolünü öyle bir oynamış öyle bir oynamış ki daha nasıl oynayabilirdi bilemiyorum. 

Filmin birçok sahnesi derinden etkilerken beni iki sahne vardı ki darmaduman etti. İlk sahne Nazım ile Dünya'nın bir banka oturup konuştukları sahne. Unutamadığım film sahnelerinden birisi işte bu sahne. "Hepimiz hayallerimizin kurbanıyız..." Diğer sahne de filmde Meltem Cumbul'un 'Etek Sarı' türküsünü söylemeye başladığı sahne. Bu türküyü bu kadar duygu yüklü söyleyen başka birisi var mıdır ben bilmiyorum dinlemedim. Ruhumda iz bırakan sahneler...

Tüm bunların yanında film bizi birçok soru ile de baş başa bırakıyor. Bunun en büyük örneği; İsteklerimiz ve arzularımız için ailemize sırt çevirebilir miyiz?... Bana hayat dersi veren filmlerden birisi olan bu filmi eğer izlemediyseniz en kısa zamanda izlemenizi tavsiye ederim. Son alarak, Neşet Ertaş'ın film çekimleri sırasında Şener Şen ile bir konuşması var ki dünya 2 dakikalığına da olsa ayrı bir güzelleşiyor.

 

"Şener gardaşım, gözlerinden öperim.

Bu sana olan sevgim, bu sana olan, sana olan sevgim

Yüreğimde kalmadı şükür,

karınca kararınca bir katre

dünyana katılabildiysem, bildiysem

Ne mutlu bana"

(sahneye buradan ulaşabilirsiniz) 

Dağların inciri, dağların güzeli. İncir ağacısın gam götürensin. Güllerin içindesin, güllerin içindesin. İncir ağacısın, gam götürensin. Gelin, damadın yüreğidir. İncir ağacısın gam götürensin.

Acılar çekiyoruz. Acılar nefretleri, nefretler yıkımları getiriyor. Hayatlar tel tel dağılıyor paramparça oluyor. Ama kimi zaman yaşanan bir felaket büyük bir mutluluğun kaynağı olabiliyor. Bir çocuğun ağzından dökülen kırık dökük sözcükler mucizeye dönüşebiliyor. Yaşanan onca mağlubiyete rağmen.

Film Süresi: 2 saat 22 dakika 

Diğer Film İncelemelerimiz İçin Tıklayınız.

Bizi Twitter'dan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

4 Tane Benzer Gönderi Alttadır

Yorum Gönderme

Tüm Hakları Saklıdır © 2020-2021

Libereji | Kitap -Dizi - Film İncelemeleri