-->

Şahane Hayat (1946) Film İncelemesi

 

Şahane hayat film afişi

Şahane Hayat (1946) Film İncelemesi

Merhabalar, merhabalar... Bugün sizlerle Frank Capra'nın yönetmenliğini üstlendiği 1946 yapımı İt's A Wonderful Life (Şahane Hayat) filmini inceleyeceğiz. Bazı filmler vardır eskilerden günümüze kadar gelmiştir. Kimisi etkisini yitirirken kimisi de etkisini yitirmeden yaşamın bu hazin yıkıcılığına dayanmıştır. İzleyene ''ya 1946 yılında böyle bir film nasıl çekilebilir?'' dedirten bir filmdir, Şahane Hayat. Çevresinde yaşayan insanlar için sürekli kendinden, hayallerinden ödün veren bir insanın hikayesi...

Kimileri için kendinden başka insanları düşünen onlar için hayatını, imkanlarını harcayıp çaba sarf edenler bu hayatı boşuna yaşamış gibi gözükse de kimileri için de bu insanlar en yüce şahsiyetlerdir. Tamamen içten ve gönülden gelen bir ses ile yapılan 'başkaları için yaşama' rolü. Farklı düşünenler olsa da bana göre ikinci kategoride yer alır bu insanlar. Örnek aldığım, izleyince imrendiğim ve kendime çeki düzen verme ihtiyacı hissettiğim, yaptıklarını her daim doğru bulduğum insan modelidir.


şahane hayat 1

Dönemin sıkıntılarını yansıtan ve filmde çok kez insanlara vermek istediği dayanışma, yardımlaşma ve sevginin paradan daha önemli olduğunu ince ince işlemesi de takdire şayan. Daha sonraları yönetmen Frank Capra'nın ''kariyerimdeki en iyi filmim'' övgüsünü de sonuna kadar hak edecek bir yapım. Bir insanın kendini feda edip başkaları için yaşamasını gereksiz olmadığını aksine çevreye yaşama ne derece güzellikler kattığını izleyiciye gösteren ve bunu hissettiren sinemanın muazzam örneklerinden birisi.

Bir yerlerde kulağımıza melodiler çalıverir. Anlıyoruz ki Noel zamanı gelmiştir. Sonra bir ses daha duyarız. Dua sesleri, yakarış sesleri. O sesin bize George Bailey adında bir insanın yardıma ihtiyacı olduğunu söyler. Aynı duayı George'un annesinden daha sonra kızından da duyarız. Annesi onun yardımsever ancak kendisini hiç düşünmeyen bir insan olduğunu söyler bizlere.

+Dünyadaki bir adamın yardımımıza ihtiyacı var.

-Oh! Hasta mı?

+Daha da kötü. Umudunu yitirmiş.


Başka insanlardan da George Bailey için duaları duyarız. Zira her bir insana yardımı dokunmuştur George'un. Daha sonra Clarence adında bir melek bu yardım ve dua çağrılarına binaen dünyaya gönderilir ve bu insana yardım edecektir. Buradan sonra bu melek nasıl bir insana yardım edecektir biz onları görüyoruz. George'un yaşamını, küçüklük zamanlarına gidiyoruz. Küçüklükten gelen insanlara olan yardımseverliği, kardeşini ölümü pahasına dahi kurtarmasını hatta yardım ederken bir olaydan sonra kulağının zarar görmesini ve tek kulağının artık işitememesi nasıl özverili ve başkalarını düşünen bir insan olduğunu görüyoruz. Daha sonra George büyür ve yetişkin bir insan olur. (James Stewart) Aşık olur ve evlenir. Hayali dünyayı gezmek iken o babasının emlak dükkanında çalışmaya karar verir ve evsiz insanlara yardım eder. Ancak büyük buhran döneminde herkes zor zamanlar geçirmiş ve George iflas eşiğine gelmiştir. İşte bu süreç onu intihar etmeye kadar itmiştir. Onu bu umutsuzluktan kim kurtaracaktır? Tabi ki Clarence. George Bailey olmadan hayat nasıldır? Onsuz hayat tanıdığı insanlar için nedir? Onlar yaşamını nasıl sürdürmüştür? Bu içsel yolculuğa ortak olmanızı ve nolursa olsun inancımızı ve umudumuzu yitirmemiz gerektiğini söyleyen bu filmi sizlere tavsiye ediyorum. Sevgiyle kalın. George Bailey'e ve onun gibi olanlara ithafen...

Herkesin hayatı bir başkasının hayatını etkiler. O ortalarda olmadığında diğerlerinin hayatında büyük bir boşluk oluşur.

şahane hayat 2


Film Süresi: 2 saat 10 dakika

Diğer Film İncelemelerimiz İçin Tıklayınız.

4 Tane Benzer Gönderi Alttadır

2 yorum

  1. Ah adaşım... Bu ne güzel bir yorumdur öyle! Sayende yine harika bir filmi izleme fırsatım olacak sanırım 🧡 Emeğine, yüreğine sağlık!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Güzel Zehram🌺 teşekkür ederim güzel düşüncelerin ve yorumun için, en kısa zamanda izlemelisin💜

      Sil

Yorum Gönder

Yorum Formunun altında ''Beni bilgilendir.'' kutucuğunu işaretlerseniz yanıtlarımız size bildirilecektir.
Her türlü sorun ve bilgi amaçlı yaptığınız yoruma cevabımızın sizin e-mailinize gelmesini istiyorsanız “Mail ile Abone Ol” bölümünü aktif etmelisiniz.
En kısa sürede yorumunuza cevap verilecektir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2020-2021

Libereji | Kitap -Dizi - Film İncelemeleri