-->

Alias Grace Dizi İncelemesi

 

alias grace poster

Alias Grace Dizi İncelemesi

''...öyleyse güzel bir kadının ölümü, bu dünyanın tartışmasız en şairane olayıdır...''

-Edgar Allan Poe

(Her bölümün başlangıcı böyle güzel şiirsel cümleler ile başlıyor. Edgar Allan Poe'ya aşık olduğum için bunu yazmak istedim.❤️)

Amerikalı yazar Margaret Atwood'un aynı isimli romanından uyarlanan, konusunu gerçek olaylardan alan bu dizi, 23 Temmuz 1843 tarihinde Kanada, Toronto yakınlarında vahşice işlenmiş çifte cinayetten yargılanan hizmetçi Grace Marks'ın hikayesini anlatıyor.


alias grace 1


İşin doğru yanı şu ki, diziye aslında sırf Sarah Gadon olduğu için başlamıştım. Şahsen şimdiye kadar hangi diziye, filme genel olarak oyuncu için başlayıp izlesem, beklentim karşılanmıyorken bu diziyi çok beğendiğimi ve soluksuz izlediğimi söylemek isterim. 11.22.63 mini dizisinde rol alan Sarah Gadon'a olan hayranlığım bu dizide bin kat daha artmış oldu. Alias Grace rolü için Sarah Gadon'dan daha güzel kim oynardı bilmiyorum. Masum ve duru güzelliği ile muhteşem bir tercih olmuş ve role harika uyum sağlamış. (tabiki sadece Sarah Gadon'a olan hayranlığımdan bahsetmeyeceğim)Gelelim biraz daha derine. Genç ve güzeller güzeli Grace, iddialara göre hizmetçi olarak çalıştığı evin çalışanlarından James McDernott ile birlikte evin sahibi Thomas Kinnear'ı ve kaçak ilişki yaşadığı bir diğer hizmetçi Nancy Montgomery'i öldürmüşlerdi. Grace ve James Amerika da kaçarlarken yakalanıp cezaevine götürülmüş ve kısa bir süre sonra James asılmıştı...

Peki ya Grace? Yaşı küçük olduğu için uzun bir süre boyunca cezaevinde kalan Grace'in suçlu mu? yoksa masum mu? hatta belki de bir büyücü!? olduğu 7'sinden 70'ine herkesin ilgilendiği ve tartıştığı bir dava haline gelmiş. Grace gerçekten suçlu muydu? Yoksa masum mu?Eğer ucu açık bırakılan ve yorumu sizlere ait olan dizileri, filmleri sevmiyorsanız ben izlediğim yapımlarda netlik görmek isterim diyorsanız bu dizi size göre olmayabilir. Keza dizi boyunca aklınızdan sorular hiç eksik olmayacak hatta dizi bittiğinde bile... Onun dışında hemen önyargımıza kapılıp Grace'i suçlu olarak mı göreceğiz? Yoksa onun masum olduğuna inanmak mı isteyeceğiz?

Oyunculuklar, diyaloglar, kıyafetler, dönemin atmosferi çok güzel işlenmiş ve anlatımın samimiyeti ile sanki bir kitap okuyor gibi izleyiciyi etkilemeyi başarmış.

Son olarak,

Margaret Atwood: ''Diziyi çok beğendim. Rüyalarıma girecek kadar güçlü ve korkutucu.''

Düşünmek ile yapmak aynı şey değil... Düşüncelerimiz için yargılanmış olsak, hepimiz idam edilebiliriz.

Dizi Süresi: Ortalama 45 dakika | 1 sezon 6 bölüm

Diğer Dizi İncelemelerimiz İçin Tıklayınız.

4 Tane Benzer Gönderi Alttadır

Yorum Gönder

Tüm Hakları Saklıdır © 2020-2021

Libereji | Kitap -Dizi - Film İncelemeleri