-->

Suspiria (1977) Film İncelemesi / Dario Argento Sineması

 

suspiria

Suspiria (1977) Film İncelemesi / Dario Argento Sineması

Selamlar. Bugün biraz Dario Argento sinemasından bahsetmek istiyorum. Hem Suspiria filminden hem bu filmin çekilmiş yeni versiyonundan hem de yönetmenin diğer filmlerinden edindiğim izlenimleri konuşacağım. Şimdiden keyifli okumalar.


suspiria 2

Argento, İtalyan sinemasının en nadide en etkili yönetmenlerinden birisiyken İtalyan Giallo, Gore türünün de babası olarak kabul ediliyor. Uzunca bir araştırmam sonucu edindiğim bilgilere göre Giallo türü çok çok eski zamanlarda Sherlock Holmes'ın hikayelerinden ve Edgar Allan Poe'nun cinayet gizemlerinden yola çıkılarak temeli atılan korku film türü. Gore korku da filmlerde yakın çekim ile insan vücuduna zarar verilmesi üzerine çekilen bir tür. Mesela Testere filmi bu türe güzel bir örnektir. Aynı zamanda Argento'nun filmleri de öyle. Her ne kadar korku filmlerinin zannımca pek kıymeti bilinmiyor olsa da özellikle derine indiğimiz zaman Giallo sineması, Psikolojik korku, Slasher korku (seri katil), Possession korku, gore korku gibi daha birçok alt dalıyla bir cevher niteliğinde. Hani deriz ya şöyle kaliteli korku filmleri olsa da izlesek diye... İşte size Argento sineması...


dario argento filmleri

Yönetmenin Suspiria filminden sonra Kristal Kanatlı Kuş ve Derin Kırmızı filmlerini izlemiştim. Argento bu filmlerinde türün tüm özelliklerini başarılı bir şekilde kullanırken ayrıca kendi bakış açısıyla da filme kattıklarını bir güzel harmanlar ve ortaya muazzam bir iş çıkarır. Hemen örnek vermek istiyorum; filmlerinde ustura veya tel kullanır, filmlerinde yer alan kara eldivenli eller, cinayeti çözmeye çalışan kişiler ve ölüm şekilleri tamamen Argento'ya özgü bir şekilde aktarılır. Zaten kendisi yıllardır yazarlık üzerinde eğitim alıp kendisinin geliştirdiği için filmlerinin senaryosunu da kendisi yazar. Yani uzun lafın kısası korku türünün en kusursuz mükemmelliyetçi hali Dario Argento sinemasıdır diyebiliriz. Kadrajlar, renkler ve özellikle dekorlar her filmde özenle seçildiği bariz bellidir. Muazzam bir isim. Daha ne söylenilir ki!


suspiria 3

Suspiria'yı izleyecek olanlara ilk tavsiyem filmi korkmak için izlemeniz değil korkuyla ilgili konuşmak için izlemeniz olur. Tür filmlerine baktığımız zaman klişelerden kaçınan özellikle korku ve gerilimin sığ katmanlarını yıkan sıra dışı bir filmdir, Suspiria. Temelinde Bale eğitimi için Almanya'daki bir dans okuluna gelen bir genç kadının kendisini korkunç cinayetlerin ortasında bulmasının hikayesine tanıklık ediyoruz. Filmdeki korkuyu, karanlığı, tehlikeyi sezebiliyoruz ancak göremiyoruz. Bunun yerine gözlerimizi kamaştıracak parlaklıkta renkleriyle bir dans okulunun ana merkezinde buluyoruz kendimizi. Bize eşlik eden İtalyan grubu Goblin'in bestelediği güçlü ve bir o kadar ürkütücü film müzikleri ise bizde yükselen dikkati ve gerilimi zirvede tutmayı başarıyor. Suspira, anlatmaktan ziyade kullanılan renkler, bu renkler ile dans okulunun çalışanları arasındaki zıtlık ve bariz tuhaflıklar ile bizlere göstermeye dayalı bir yapım olduğunu kanıtlamış oluyor.

 

suspiria 4

Üzülerek söylemek isterim ki Argento'nun Suspiria'sından önce yeni versiyon 2018 yapımı olan Suspiria'yı izlemiştim. Gariptir ki o filmden tuhaf bir zevk alıp ürperirken daha sonra film hakkında hiçbir şey anlamadığıma da karar vermiştim. O filmin daha ağır bir şekilde korku ve sanat karışımı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle beni çok etkileyen iki sahnesi var o filmin. Birisi dans sahnesi (hala arada açıp açıp izlerim gerçekten çok iyidir), birisi de filmdeki Olga karakterinin uzuvlarının büküldüğü sahnede neredeyse hiç görsel efekt kullanılmaması! Olga karakterini canlandıran oyuncuda bulunan Hypermobility sendromu nedeniyle normalin çok ötesinde bir esnekliğe sahipmiş. Bu yüzden bize imkansız gibi görünen o hareketleri tamamen kendisi yapmış.

Yönetmen yeni versiyon Suspiria'yı çekerken Suspiria'yı kimsenin çekemeyeceğini kendisininkinin sadece kendine yakın ve özgün bir yapıtın olacağını dile getiriyormuş. Gerçekten de öyle. Orijinal Suspiria'nın ötesine geçileceğini bende düşünmüyorum. Zira eski filmlerin yeniden çekilmesi düşüncesine biraz karşı duruyorum diyebilirim.


suspiria 5

Oyunculukların idare eder düzeyde olduğu sert ve çarpıcı hatta sizi rahatsız edecek veya sevmeyeceğiniz sahneleri bile size unutturmayacak bu zayıf yönleri çekici hale getirmeyi başaran bir korku klasiğidir, Suspiria. Görüntü yönetmeninin başarısı ve filmin doğrudanlığı ile ayrıca başta kırmızı olmak üzere parlak renkleri ile önemli bir filmdir.


Film Süresi: 1 saat 39 dakika

Diğer Film İncelemelerimiz İçin Tıklayınız.

4 Tane Benzer Gönderi Alttadır

Yorum Gönder

Tüm Hakları Saklıdır © 2020-2021

Libereji | Kitap -Dizi - Film İncelemeleri